Są miejsca na Ziemi, które przyciągają do siebie swoim urokiem – magią czarem, niepowtarzalnością.
Lanckorona jest takim miejscem, a Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony widzi w niej cenny diament, który poprzez różne kulturalno – społeczne inicjatywy swoich członków sprawi, że zabłyśnie blaskiem brylantu.
 
 
 
 
 
 
 

Informacje ogólne

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ LANCKORONY zostało założone w 1962 r. przez prof. Krajewskiego i jest organizacją pozarządową zarejestrowaną w Okręgowym Sądzie w Krakowie. Obecnie Towarzystwo liczy 80 członków z kraju i zagranicy.
Do zrealizowań zadań Towarzystwa należy zaliczyć zagospodarowanie okolic zamku lanckorońskiego i wytyczenie ścieżek turystycznych wokół góry lanckorońskiej, odnowa Kaplicy Konfederatów Barskich ,Grobowca Sypowskich na cmentarzu w Lanckoronie.
Towarzystwo wydaje własne pismo kwartalnik - „Kurier Lanckoroński” którego redaktorami są Kazimierz Wiśniak - malarz, scenarzysta i współzałożyciel Piwnicy pod Baranami oraz Fryderyk Koźbiał obecny prezes TPL.
Aktualnie TPL koncentruje się na kilku działaniach takich jak rewitalizacja zamku lanckorońskiego (zamek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO staraniem TPL uczestniczy w projekcie Małopolskiej Organizacji Turystycznej „Żywe zamki”), popularyzacji zabytków Lanckorony poprzez organizację rajdu historycznego „Na tropach historii”, promocję gminy na zewnątrz przez organizację cyklicznych spotkań takich jak np ”Dzień Lanckoroński w Zatorze” czy też na działaniach renowacji zabytków na terenie gminy  ( odnawiamy kaplice, krzyże, pomniki).Pracujemy też nad projektem budowy wieży widokowej na zamku.
Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony współpracuje z władzami powiatu i gminy oraz utrzymuje kontakty z samorządami ościennych gmin (Kalwaria Zebrzydowska, Stryszów, Sułkowice).Do współpracy zapraszamy także inne organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Na Bursztynowym Szlaku ,”Gościniec czterech żywiołów”) i szkoły z terenu gminy oraz ośrodki  kultury. Na terenie miasta Krakowa nawiązaliśmy współpracę z Małopolską Organizacją Turystyczną oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną.

Zobacz również
TPL na Facebooku
Nasi przyjaciele

Lanckorona

logo: Lanckorona
lanckorona.pl

Gminny Środek Kultury w Lanckoronie

logo: Gminny Środek Kultury w Lanckoronie
gok.lanckorona.pl

3 Wionki

logo: 3 Wionki

izdebnik.info

logo: izdebnik.info
www.izdebnik.info
Projekt i wykonanie m-l