Są miejsca na Ziemi, które przyciągają do siebie swoim urokiem – magią czarem, niepowtarzalnością.
Lanckorona jest takim miejscem, a Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony widzi w niej cenny diament, który poprzez różne kulturalno – społeczne inicjatywy swoich członków sprawi, że zabłyśnie blaskiem brylantu.
 
 
 
 
 
 
 

Muzeum


 

 

 

 

 

 

Aleksander Barański z pamiątkową miniaturą obrazu Grottgera podarowaną przez TPL. 

Fot. Robert Szkutnik


 

 

 

 

 

 

W Lanckoronie Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony (TPL) otworzyło ?Izbę Pamięci". Zgromadzono w niej pamiątki związane z tym pierwszym w historii kraju powstaniem zbrojnym przeciwko zaborcom, podczas którego Lanckorona była jedną z głównych twierdz.


Izba znajduje się w budynku Muzeum przy lanckorońskim Rynku. Zgromadzono w niej informacje i eksponaty dotyczące Konfederacji Barskiej. Między innymi: rysunki, mapy, plany, biografie, listy, metryki chrztów, ślubów, pamiątki dotyczące Kazimierza Pułaskiego, ubiór konfederacki, ryngraf, amunicję i kopię obrazu Artura Grottgera ?Modlitwa Konfederatów Barskich przed bitwa pod Lanckoroną". To nasz najcenniejszy eksponat.  Zabiegaliśmy o niego wiele czasu, ale się udało, również dzięki wsparciu darczyńców, którzy dali pieniądze na wykonanie reprodukcji - mówi Fryderyk Koźbiał z TPL.


Obraz przedstawia oddział konfederatów klęczących na wzgórzu (zwanym dziś Groby, bo są tam konfederackie mogiły), na skraju sosnowego lasu oświetlonego słońcem. Na pierwszym planie, z lewej, dowódca z obnażoną szablą i chorąży ze sztandarem; pośrodku, klęczące grupy konfederatów z przyciągającą wzrok postacią zakonnika w białym habicie; w głębi trębacze i, wśród drzew, jeźdźcy.Z lewej w dole widoczne w szyku bojowym oddziały wroga i, w dali, wzgórze, a na nim lanckoroński zamek.

Obraz od wielu lat należy do naszej rodziny. Przetrwał II wojnę światową, tylko dlatego, że wisiał nad łóżkiem kardynała Sapiehy. A kopia - jest wspaniała. Gdyby nie różnica wymiarów, można by pomyśleć, że to oryginał - mówi Aleksander Barański z Krakowa, właściciel obrazu. W okolicy Lanckorony pełno jest miejsc związanych z dziejami barszczan np., kazania -głosił ksiądz Marek, uwieczniony przez Słowackiego i Henryka Rzewuskiego. Dlatego TPL postanowiło utworzyć ?Szlak Konfederatów Barskich".

 

Zobacz również
TPL na Facebooku
Nasi przyjaciele

Lanckorona

logo: Lanckorona
lanckorona.pl

Gminny Środek Kultury w Lanckoronie

logo: Gminny Środek Kultury w Lanckoronie
gok.lanckorona.pl

3 Wionki

logo: 3 Wionki

izdebnik.info

logo: izdebnik.info
www.izdebnik.info
Projekt i wykonanie m-l