Są miejsca na Ziemi, które przyciągają do siebie swoim urokiem – magią czarem, niepowtarzalnością.
Lanckorona jest takim miejscem, a Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony widzi w niej cenny diament, który poprzez różne kulturalno – społeczne inicjatywy swoich członków sprawi, że zabłyśnie blaskiem brylantu.
 
 
 
 
 
 
 

Szlak

W okolicy Lanckorony pełno jest miejsc związanych z dziejami Konfederacji Barskiej. Dlatego TPL postanowiło utworzyć „Szlak Konfederatów". Wiosną 2006 roku zawiązała się grupa inicjatywna przy TPL Szlaku Konfederatów Barskich wokół Lanckorony. Inicjatorem i głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był działacz stowarzyszenia – Józef Pitala z Kalwarii Zebrzydowskiej. Celem akcji było propagowanie i edukacja lokalnej społeczności, ale również reszty społeczeństwa polskiego (w tym i Polonii) w temacie Konfederacji Barskiej - tego zapomnianego, a faktycznie największego z powstań narodowych. Podkreślamy znaczenie Lanckorony w tym zrywie, jako jednego z głównych bastionów Barszczan, a w czasach Dumourieza miejsce naczelnego dowództwa na cały kraj. Twierdza ta nigdy nie została zdobyta przez głównych najeźdźców tj. Rosjan z ich doskonałym dowódcą, jakim był A. Suworow, na czele.

 

Trasa składa się z 10 pamiątkowych miejsc usytuowanych wokół Lanckorony. Oprócz Izby na szlaku jest: kościół św. Jana Chrzciciela, w którego podziemiach i wokół pogrzebano w latach 1771-72 żołnierzy konfederackich różnych narodowości (spoczywają tu m.in. szczątki marszałka Antoniego Orzeszki), Zamek Lanckoroński - jeden z głównych bastionów Konfederacji, Kaplica Konfederatów przy drodze do Jastrzębi (według tradycji odbyła się tu zwycięska potyczka Konfederatów pod wodzą K. Pułaskiego), Krzyż Konfederatów Barskich na Dziale Paleckim, Leśna Mogiła, nagrobek pod Szklaną Górą obok Harbutowic, stalowy krzyż na Przełęczy Sanguszki, grobowiec F. Sypowskiego z cytatem z Beniowskiego J. Słowackiego i obelisk w Kalwarii Zebrzydowskiej. Plan szlaku umieszczony jest w Izbie Konfederatów znajdującej się w Muzeum na Rynku, jego zdjęcie publikujemy poniżej.

 

Członkowie TPL starają się odrestaurować same budowle, jak również nieczytelne napisy i tablice. W ramach Szlaku odnowiono wiele kaplic, krzyży, czy ufundowano kilka tablic pamiątkowych. 3 maja 2007 roku odbyła się uroczysta Msza Święta przy obchodach 3 Majowych, otwierająca oficjalnie, po generalnym remoncie Kaplicę Konfederatów Barskich przy drodze do Jastrzębi. Jesienią tegoż roku odbyło się odsłonięcie tablicy pod stalowym Krzyżem na Przełęczy Sanguszki. Natomiast 11 listopada zorganizowano wraz z Zespołem Szkół w Palczy Święto Niepodległości z akcentem położonym na Konfederację Barską i historię lokalną, ufundowana również została dla szkoły przez jednego z działaczy TPL - Józefa Noculę kopia obrazu Artura Grottgera "Modlitwa Konfederatów przed bitwą pod Lanckoroną".

 

Chętnych do wsparcia dokończenia prac związanych ze Szlakiem Konfederatów Barskich zachęcamy do wsparcia finansowego poprzez konto TPL. W trakcie są prace wykończeniowe przy budowie Kaplicy na Leśnej Mogile, a w planie zrobienie tablicy przy Krzyżu na Dziale Paleckim i wykonanie jednolitych tabliczek z oznaczeniem szlaku konfederackiego.

Zobacz również
TPL na Facebooku
Nasi przyjaciele

Lanckorona

logo: Lanckorona
lanckorona.pl

Gminny Środek Kultury w Lanckoronie

logo: Gminny Środek Kultury w Lanckoronie
gok.lanckorona.pl

3 Wionki

logo: 3 Wionki

izdebnik.info

logo: izdebnik.info
www.izdebnik.info
Projekt i wykonanie m-l